Naadam Festivali’nde Moğolistan Ve Sibirya ( 07­-18 Temmuz 2017)

Naadam Festivali’nde Moğolistan Ve Sibirya ( 07­-18 Temmuz 2017)

image_print

Ulan Batur – Terelj – Hustain Nuru ­Ogiy Nuur ­Karakurum­ Irkutsk Trans
Sibirya hattında Baykal Gölü
Moğolistan’ın bozkırını, köklerimizin bir parçasının kopup geldiği toprakları, Orhun yazıtlarını ve de
Moğolistan’daki Naadamı hem kırsalda, hem de Ulaan Batur’da göreceğiz. Orta Asya’nın steplerinde
yerleşik Moğol çadırlarında konaklayıp, insanlara, bozkıra karışacağız yani biraz olsun yerin ve göğün
sonsuzluğunda kaybolacağız.Oradan kanatlanıp Sibirya’nın Paris’i, 350 yıllık şehri Irkutsk’a geçeceğiz. Sonra da ver elini Baykal Gölü. Trans Sibirya hattının altın tokası olarak adlandırılan 1950’lerden sonra kullanılmayan Baykal gölü kıyısı boyunca ilerleyen raylarda, günboyu hem tarihten bir kesite tanıklık edecek, hem de muhteşem bir doğayla başbaşa olacağız. Neredeyse 100 yıldır, soylusunun, köylüsünün, işçisinin ve de gezgininin kara trenle kateddiği bu coğrafyada biz de kendi hikayemizi yaşayacağız.
1. gün ­ 7 Temmuz Cuma İstanbul
THY 21.10 uçağıyla Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur’a hareket ediyoruz.
2. gün ­ 8 Temmuz Cumartesi Ulan Batur
Sabah 11:05’te Ulan Batur’a varıyoruz. Otelimize transfer oluyoruz. Bir süre dinlenip öğle yemeğini aldıktan sonra şehir turunda önce Milli Tarih Müzesini ziyaret ediyoruz. Burada Moğolistan’ın tarihine bir bakış atarken Orta Asya’dan gelmiş ataların da nasıl yaşadığı ve yaptıklarına dair bayağı bir fikir ediniyoruz. TİKA ( Türkİye İşbirliği veKalkınma Ajansı) nın hazırladığı Türk köşesi de bunu iyice perçinliyor. Şehir meydanı ve Cengiz Han heykeli ve önemli binaları gördükten sonra İkinci Dünya Savaşı’nda kaybedilen askerler adına yapılmış Zaisan anıtını ziyaret ediyoruz.
3. gün ­ 9 Temmuz Pazar Ulan Batur – Gandan manastırı­Tonyukuk ve Cengiz han anıtları ve 13.yüzyıl kampı ­ Terelj Ulusal Parkı
Sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra dinsel merkez Gandan Manastırı’nın ana tapınağındaa 26 m yüksekliğinde altın kaplama Avalokiteshvara’nın büstünü göreceğiz. Daha sonra Bu anıta bitişik Buda Parkı’nda 16 m yüksekliğindeki Sakyamuni büstünü de görüyoruz. Ulan Bator’a 50 km uzaklıkta Tonyukuk yazıtı, Cengiz han heykeli ve 13. yüzyıl Cengiz Han döneminin canlandırıldığı açıkhava müzesine gideceğiz. Konaklama ve akşam yemeği yurtlarda.
4. gün ­ 10 Temmuz Pazartesi Terelj Ulusal Parkı ­ Ulan Batur
Kahvaltı sonrası yolculuk Terelj Doğal Park alanına gidiyoruz. Güneydeki bozkırlardan farklı olarak orman örtüsüne ve çok farklı bir kaya yapısına tanık olacağımız bu ulusal parkta kaplumbağa kayasına yürüyecek, göçebe bir aileyi ziyaret edeceğiz. Geleneksel yaşam biçimlerine tanık olacağız. Öğle yameği sonrasında Ulan Batur’a dönüyoruz. Otele giriş yapıp kısa bir dinlenme sonrası akşam yemeğinden önce Suhbatar Meydanı’nda yerel kıyafetlerin öne çıkarıldığı Deeltei Moğol festivalini izleme şansımız var. Konaklama Ulan Batur’da.
5. gün ­ 11 Temmuz Salı Ulan Batur ­ Naadam
Sabah muhteşem bir törene şahitlik etmeye gidiyoruz. Önce bahara çıkış olarak adalndırılan, şimdi ulusal kurtuluş bayramı olarak bilinen Naadam festivalinin açılış törenini izlemek üzere ulusal stadyuma gidiyoruz. Burada ki törenleri izledikten sonra öğle yemeğimiz var. Yemekten sonra ise okçuluk, güreş gibi yarışmalar izlenebilir ya da stadyum etrafındaki standlardan alışveriş yapabiliriz. Akşam yemeğinde yerel müzik eşilğinde yerel giysilerden oluşan iddialı bir koleksiyonu Moğolistan’ın seckin mankenleri bir moda şovu ile bize sunacaklar. Yemek sonrası geç saatlere kadar Naadam kapsamında olası yapılacak gösterilere de enerjisi bitmeyenler devam edebilirler.
6. gün ­ 12 Temmuz Çarşamba Ulan Batur – Hustain Nuruu ­ Ogiy Nuur Doğal Parkı
Sabah erken kahvaltı sonrasında geleneksel muhteşem at yarışının çıkışını görmek üzere Hui Doolon Hudag’a alanına gidiyoruz. Bu izlence sonrası Moğolistan’da bozkır hayatı şehirden çıktığımız gibi başlıyor. Hustain Nuru Doğal Park alanına gidiyoruz. Öğle yemeğimizi burada alıyoruz. Burada artık nesli tükenmekte olan dünyanın belki de son vahşi at türü Taki atlarını göreceğiz. 300 km lik kara yolculuğumuz sonrasında Ogiy Nuur kampına ulaşıyoruz. Akşam yemeğimiz ger (bizim yurt dediğimiz ev gibi düzenlenmiş göçebe çadırları) kampında ve konaklamamız da Koço Çaydam gölü kenarındaki geleneksel yurt çadırlarında.
7. gün ­ 13 Temmuz Perşembe Karakurum – Orhun Yazıtları
Kampta kahvaltı sonrası yurtlardan ayrılıyoruz. Karakurum’a doğru yola çıkıyoruz. Ve çok iyi bildiğimiz ilk türkçe yazıt, metin, Türklerin kökenini ortaya koyan, Bilge Kağan önderliğinde Türklerin kurtuluş destanıyla ilgili Orhon yazıtlarını göreceğiz. Peşisıra Stalin’in yıktırmasından önce Moğolistan’ın en büyük manastırlarından olan, 16.yüzyıla ait en seçkin Budist ikonografisinin örneklerini görebileceğimiz Erdene Zuu Manastırı’nı ziyaret edeceğiz.
Akşam konaklamamız yine Moğol geleneksel yurt çadırlarında.
8. gün ­ 14 Temmuz Cuma Karakurum – Ulan batur ­ Irkutsk
Sabah kahvaltı sonrası Ulan Batur’a dönüş. Yemek sonrası alışverişe zaman ayıracağız. İpek ve Kaşmir ürünleri görme şansına sahip olacağız. Akşam 19.20 uçuşyla Irkutsk’a uçuyoruz.
9. gün ­ 15 Temmuz Cumartesi – Irkutsk
Kahvaltı sonrası Irkutsk şehir turumuz başlıyor. Burası 350 yıl önce kurulmuş, 700 den fazla tarihi ve kültürel anıtlara sahip kadim bir Sibirya şehri. Sibirya tarzı ahşap evleri, katedralleri, manastırları, modern binalarının mimarisiyle Rusya’nın en özel şehirlerinden biri. Şehir turunda Çarlık Rusyası’nda Bolşevik devrimin neredeyse yüzyıl öncesinde burjuva devrimi yapmaya aday isyancı Aralıkçılar grubunun tarihçesine tanık olacağımız müzede Dünya tarihine Rusya özelinde yeniden bir bakacağız.
10. gün ­ 16 Temmuz Pazar Tarihi Trans Sibirya hattında Baykal Gölü tren turu
Trans Sibirya turunun manzara olarak en güzel yerlerinden biri de Baykal gölüdür. Biz bugün gölü çevreleyen bu hatta bir yolculuk yapacağız. Birçok yerde inip kısa turlar yapacağız. Kimi zaman tarihi bir bölgede kimi zaman doğal bir güzellikte, kimi zaman da yüzmek için molalar vereceğiz.
166. km Sludyanka
149. km Staraya Angasolka
123. km Kirkireiskii kompleksi
110. km Polovinnaya vadisi
102. km İtalyan duvarı
72. km Baykal Limanı
Yolculuğumuz sonunda Listvyanka’da otelimize yerleşeceğiz.
11. gün ­ 17 Temmuz Pazartesi Listvyanka ­ Irkutsk
Sabah kahvaltımızın ardından hızlı botla Listvyanka’ya dönüyoruz. Listvyanka çevresinde Krestovaya vadisini ve Nickolas Kilisesini de içine alan bir gezimiz var. Yine göl kıyısında Baykal’ın en ünlü balığı Omul’u değişik şekillerde tadacağımız bir öğle yemeği sonrasında hava koşulları uygun olursa yapacağımız teleferik turunda 700 m’lik zirveden Baykal Gölü’ne bakacağız ve Polonyalı bilim adamı Chersky’ye adanmış taşın yamacında bu bilim adamının bölgeyle bütünleşen hayat hikayesini dinleyeceğiz. Buradan Baykal Gölü’nün güney kıyısında Angara nehrinin kaynağına doğru muhteşem manzaralar eşliğinde Irkutsk yolu üzerinde Sibirya geleneksel yaşamına dair çok güzel ipuçları sunan Taltsi Müzesini gezeceğiz. Müze etrafında yerel sanatçı ve zanaatkarlarının çalışmalarını
da görme fırsatımız olacak. 65 km ilerleyip Irkutsk’a varıyoruz. Akşam yemeğimiz sonrasında 23.05’de bu sefer Ulaanbaatar’a uçuyoruz. Şehirdeki otelimize transfer oluyoruz.
12. gün ­ 18 Temmuz Salı Ulan Batur – İstanbul
Sabah 12.05 THY uçağıyla hareket etmek üzere alana transfer oluyoruz. Akşam 16.00 civarlarında İstanbul’da oluyoruz.

Tur Fiyatı: 4850 USD / (17,079 TL)
Tek kişi farkı: 420 USD / (1,479 TL)
**** Vade farksız 5 taksit olanağı ****

Fiyata Dahil Olanlar:
• THY İstanbul – Ulaan Batur – İstanbul uçak bileti
• 4 yıldız otel ve ger kamp konaklama
• Programda belirtilen tüm turlar.
• Naadam Şenlikleri giriş bileti
• Ulan batur – Irkutsk – Ulan Batur uçak bileti
• Trans Sibirya hattındaki Baikal tren bileti
• Rehberlik
• Moda şovu bileti
• Tüm yemekler
• Seyahat Sağlık Sigortası

Fiyata Dahil Olmayanlar:
• Yemeklerdeki içecekler.
• Program dışı etkinlikler ( at binme isteğe bağlıdır, ayrıca ücretlendirilir.)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial