İran (29 Eylül – 11 Ekim 2017)

İran (29 Eylül – 11 Ekim 2017)

image_print

Tabriz-Sultaniye-Zencan-Tahran,Şiraz,Persepolis,Yazd,Isfahan,Kaşgay-Qum– Abyaneh-Kashan
Yolculuğumuz bu kez İran’a. Hep merak edilen, biraz şüpheyle bakılan ama gidildiği zaman da çok sevilen asi ülkeye gidiyoruz.Farklı bir kültür, coğrafya ve mimarinin dışında insanların sıcaklığı, samimiyeti gezimize renk katacak.

1. gün – 29 Eylül : ISTANBUL -TEBRİZ
THY direk uçuşuyla 21.30 da hareket ediyoruz.

2. gün – 30 Eylül : TEBRİZ
Gece yarısı THY 00.20 de alana iniyoruz. Pasaport işlemlerimizden sonra otelimize yerleşip öğle saatlerine kadar dinleniyoruz Öğleden sonra Tebriz turuna başlıyoruz. Mescid-i Kabud, Mavi Camii gezilerinden sonra Unesco Dünya Mirası listesinde bulunan kapalı çarşı gezimile Tebriz gezimiz tamamlanıyor.

3. gün – 1 Ekim TEBRİZ-SULTANİYE-ZENCAN
Bugün İran içinde yolculuğumuz başlıyor.Önce Sultaniye’de Taht-ı Süleyman’ı ziyaret edeceğiz. Dünya mirası listesinde yer alan bu tapınak içinde yer alan ateş ve Sasani tapınaklarını gördükten sonra Zencan’a gidiyoruz. Daha sonra yine bir dünya miras listesini ziyaret ediyoruz. Olcaytu türbesi… Bu türbenin gezilmesinden sonra otele yerleşiyoruz.

4. gün – 2 Ekim ZENCAN – KAZVİN – TAHRAN
Sabah il önce yolumuz Kazvin’e düşüyor. Burada İmamzade Hüseyin türbesi ve Cuma Camii’ni gördükten sonra Tahran’a devam ediyoruz. Sonra Tahran gezimiz başlıyor. Azadi meydanında kısa bir süremiz olacak. Daha sonra dünyanın en değerli müzelerinden mücevher müzesini görüyoruz. Bu gezinin ardından önce otelimize yerleşiyoruz. Daha sonra İran’lıların keyif mekanı Derbent’e gidiyoruz. Oldukça renkli olan bu bölgede akşam yemeğine kadar kalıyoruz. Yemek sonrası otelimize dönüyoruz.

5. gün – 3 Ekim TAHRAN
Tahran’da rahat bir günümüz olacak. Yine dünya mirası listesinde yer alan Gülistan sarayı ile gezimize başlıyoruz. Daha sonra çok önemli olan Arkeoloji müzesini görüyoruz. Tahran Çarşısında serbest zamanımız olacak. Akşam yemeğinden sonra otelimize dönüyoruz.

6. gün – 4 Ekim TAHRAN -QUM -KASHAN – ABYANEH -ISFAHAN
Sabah kahvaltımızın ardından uzun yolculuğumuz başlıyor. Önce Hz Fatma’nın türbesinin olduğu, Humeyni’nin doğum yeri olan İran’lıların kutsal saydığı, İran’ın sofu yüzünü göreceğimiz Qum şehrine gidiyoruz. Sonrasında Kashan’da bahçeleri görüyoruz. Burada vereceğimiz kısa çay molasından sonra yolculuğumuz devam ediyor. Abyaneh şehrinde geçmişe yolculuğa çıkıyoruz. Kırmızı tuğlalı evleri, hala geleneksel kıyafetleri giyen insanlar, dar sokaklar bizleri çok etkileyecek. Zor ayrılacağımız bu şehirden sonra başka bir güzel şehre İsfahan’a ulaşıyoruz.Otele yerleşme ve akşam yemeğinden sonra Zayende köprüsünün gece halini göreceğiz.

7. gün – 5 Ekim ISFAHAN
Kahvaltının ardından şehir turuna başlıyoruz. Nakşi Cihan Meydanını, Imam & Şeyh Lütfullah Camilerini ve A’li Kapo Sarayı’nı geziyoruz.Cuma camii’ni gezdikten sonra Ermeni mahallesine gidiyoruz. Gezimizi burada tamamladıktan sonra akşam isteyenlerle yeniden Nakşi Cihan meydanındayız.

8. gün – 6 Ekim ISFAHAN -YEZD
Sabah erken kalkıp Nakşi Cihan’da meydan boşken fotoğraf çekebiliriz. Kahvaltı sonrası tekrar yollardayız. Yezd’e giderken yolda bazı köylerde duracağız. Özellikli Camii’ler, kayaların içindeki tekstil atolyeleri,su depoları derken Zerdüştler için çok önemli olan Yezd’e ulaşıyoruz.

9. gün – 7 Ekim : YEZD
Kahvaltıdan sonra Mescit Camii’ni ve Sessiz Kuleler’i geziyoruz. Orijinal sulama kanalları, labirent gibi sokakları bizi farklı bir dünyaya götürecek. Zerdüştler için çok önemli olan ateşgahlarına gideceğiz. Ünlü bahçelerini gördükten sonra akşam yemeğinden önce Zulhaneler ve pazarı da göreceğiz. Konaklama Yezd’da

10. gün – 8 Ekim : YEZD- KAŞGAY TÜRKLERİ – ŞİRAZ
Bugün İran’ın çok farklı bir yüzüne yolculuğumuz. Kaşgay Türklerinin yaşadığı dağlık bölgede onların hayatına tanıklık edeceğiz. Ve onların göçer çadırlarında yemeklerini tadacağız. Buradaki turumuzun ardından Şiraz’a doğru yol devam ediyor. Abar Ghoo Çölü’nü geçiyor, Pasargad’daki Achaemanid kalıntılarını ve Kral Sirus’un mezarını ziyaret ettikten sonra Şiraz’a ulaşıyoruz. Akşam yemeğinden sonra oteliize yerleşiyoruz.

11. gün – 9 Ekim : ŞİRAZ
Sabah kahvaltısının turumuz başlıyor. Kerim Han Kalesi, Vekil Camii ve Pazarı ve Nasir-ol Mülk Mozolesini gezdikten sonra otelimize yerleşiyoruz. Akşam üzeri güllerin ve bülbüllerin şehrindeki turumuza İrem Bahçeleri ile devam edip Hafız Mozolezesi’ni ziyaret ediyoruz. Akşam yemeğimiz için ise yöresel bir restauranta gidiyoruz. Konaklama Şiraz’da.

12. gün – 10 Ekim : ŞİRAZ -PERSEPOLIS
Kahvaltıdan sonra çok gerilere, M.Ö. 550 yılına ait kalıntıların izlerini taşıyan Persopolis antik kentine gidiyoruz. Büyük Darius zamanında inşa edilmeye başlanan kenti ve Nakş-e-Rostam’ı gezdikten sonra Şiraz’a dönüp akşam yemeğimize gidiyoruz. Yemekten sonra alana transfer oluyoruz.

13. gün – 11 Ekim: ŞİRAZ-ISTANBUL
01.35 THY uçağıyla hareket ediyoruz. Sabah 05.10 da İstanbul’dayız.

Tur Fiyatı: 2450 Euro (10,153 TL)
**** Vade farksız 5 taksit olanağı ****

Fiyata Dahil Olanlar:
* İstanbul –Tebriz-Şiraz – İstanbul uçak bileti
* Programda belirtilen tüm turlar
* Sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri
* 4 yıldız otellerde konaklama
* Türkçe rehberlik
* Giriş Ücretleri

Fiyata Dahil Olmayanlar:
* Öğle yemekleri
* Yemeklerdeki içecekler.
* Programda belirtilmeyen turlar.

 

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial