Özbekistan-Türkmenistan (24 Ağustos – 04 Eylül 2017)

Özbekistan-Türkmenistan (24 Ağustos – 04 Eylül 2017)

image_print

Belki sadece çölde bir lav çukurunun yanında gecelemek bile bu tura gitmek için önemli bir neden. Ancak elbette bununla yetinmeyeceğiz.

Selçuklu başkenti Merv’den,Hive’ye Unesco dünya mirası listesinde yer alan bir çok eseri göreceğiz. Öyküleri Buhara ve Semerkant’da geçen unutulmaz kitabları anmadan geçemeyeceğiz. Elbette çöllerin nehirlere kavuştuğu bu coğrafya doğal güzelliğiyle de en keyifli gezilerimiz arasındaki yerini alacak.

1. gün – 24 – 25 Ağustos: Ashgabat
24 Ağustos akşamı 20.05 uçağıyla hareket ediyoruz.Sabaha karşı 02:45’de TK322 sayılı uçuşumuzla Ashgabat’a varıyoruz. Otele transfer, check-in ve kahtvaltının artından kısa bir mola veriyoruz.
Şehir turunda Ertuğrul Gazi Camisini, Bağımsızlık Parkını, Tarafsızık Kemerini, Ulusal Müzeyi, Nissa (UNESCO) ve Türkmenbaşı Camisini-Mozelesini göreceğiz.

2. gün – 26 Ağustos : Ashgabat – Mary – Ashgabat
Kahvaltımızın ardından 09:50 uçuşumuzla Mary’e geçmek üzere havaalanına transfer oluyoruz. 10:30’da şehre vardıktan sonra UNESCO dünya mirasları arasında olan Antik Merv Şehri’ ni göreceğiz. Hazır Merv bölgesinde Tarih Müzesi ni gördükten sonra Ashgabat’a dönmek üzere havaalanına hareket ediyoruz. 19:00’da Ashgabat uçuşu. 40 dakika süren uçuşumuzun ardından otelimize geri dönüyoruz

3. gün – 27 Ağustos: Ashgabat – Darvaza
Kahvaltıdan sonra Ashgabat şehir turumuza kaldığı yerden devam ediyoruz. Bugünkü turda Anau Camiisi kalıntıları, özel Ahalteke ahırlarını ve Halı Müzesini de göreceğiz. Öğlen yemeğinden sonra Darwaza’ya karayolu üzerinden hareket ediyoruz. Yerbent Türkmen köyünde fotoğraf çekmek ve gezmek için kısa bir mola veriyoruz. Darvaza’ya vardıktan sonra çöl boyunca ilerleyip ateş çukurunu göreceğiz. Akşam yemeğinde mangal yaptıktan sonra konaklamayı çadırlarda yapacağız.

4. gün – 28 Ağustos : Darwaza – Hive
Bugünkü turumuz sabah erkenden Köhne Ürgenç’e hareket ile başlıyor. Harezmşahlar Devletinin eski başkenti olan harabeler 2005 yılında UNESCO dünya mirasları arasına girmiştir. Sınır kapısına hareket. Sınırdaki öğlen yemeğinin ardından hive’ye hareket (her koşulda 16:00’dan önce). Otelde check-in’den sonra konaklama.

5. gün – 29 Ağustos : Hive
Kahvaltının ardından eski Hive’ye – “iç bölge” olarak da bilinenen Itchan Kala’ya- hareket ediyoruz. Orta Asya’nın en büyük açık hava müzesine ev sahipliği yapan Itchan Kala şu eserlere ev sahipliği yapmaktadır: Ata Darbaza, Kunya Ark, Muhammed Rahim Han Medresesi, Muhammed Amin Han Medresesi, Kalta Minor Minaresi, Jome Camii ve Minaresi, İslam Hoca Medresesi, Seyid Alaaddin Mozelesi, Pehlivan Mahmut Mozelesi, Son Hive Hanı Allakulikhan’ın Medresesi , 40 cariyelik haremin bulunduğu Taş Avlu Sarayı, Kervansaray ve Tim Allakilikhan.

6. gün – 30 Ağustos : Hive – Buhara
Güne kızıl kum çölünden Buhara’ya uzanan 475 kmlik bir araç yolculuğu ile başlıyoruz. Yolda 2,540 km’ye ulaşan uzunluğu ile Orta Asya’nın en uzun nehri Amu Derya’yı (Ceyhun Nehri olarak da bilinir) görmek üzere kısa bir mola veriyoruz. Akşamüstü civarı otelimize varıp gecenin geri kalanı boyunca serbestiz.

7. gün – 31 Ağustos : Buhara
Kahvaltımızın ardından Buhara şehir turumuza başlıyoruz. Bu turda Samaniler Mozelesini, Chasma -Ayub Mozolesi, Bolo-Haus Camiisi, Ark Kalesi, Minorai-Kalon ve Poi-Kalon Camiisi, Miri-Arab Medresesi, Toki Zargaro, Kosh Medresesi (Uluğbey ve Abdülazizhan), Magoki-Attori Camii ve Lyabi – Hause ansemblesini göreceğiz. Yoğun geçen şehir turunun yorgunluğunu biraz alışveriş yaparak atmak için Buhara’nın pazar bölgesi olan üç ticaret kubbesine (kapalaı çarşı olarak da bilinir) devam ediyoruz. Zamanında Özbekistan’ın ticari merkezlerinden biri olan Buhara’dan beklenileceği üzere son derece geniş bir ürün yelpazesi var. Ziyaretçiler hediyelik magnetlerden yumuşak konçlu çizmelere, baharatlardan meşhur Buhara kilimlerine kadar pek çok ürün alabilir.

8. gün – 1 Eylül: Buhara -Semerkant
Bugün Semerkant’a doğru yola çıkıyoruz. Yolumuzun üstünde meşhur özbek çömlekçilerden Abdulla Narzullaev’in atolyesinin bulunduğu Gijduvan şehrini ziyaret edebiliriz. Burada nefes kesen seramiklerin nasıl yapıldığını öğrenebilir ve çömlek ustalarının öğrettiği atolyelere katılabilirsiniz. Semerkant’a vardıktan sonra otelimize check-in yapıyoruz ve günün geri kalanında serbestiz.

9. gün – 2 Eylül: Semerkant – Taşkent
Kahvaltının ardından Semerkant turumuz başlıyor. Bugün göreceğimiz yerlerin arasında Gur-Emir Mozolesi (Tamerlan’ın Mezarı), Ruhabad Mozolesi, şehrin merkezi sayılan Registan Meydanı, Bibi – Hanum Camii, Siyab doğu pazarı, Shakhi-Zinda Nekropolisi, Ulubey Gözlemevi ve St. Daniel olarak da bilinen Khodja Doniyor’un Mozolesi var. Turun ardından 17:00’da Taşkent’e gidecek hızlı tren “Afrosiab”’a yetişmek üzere gara transfer oluyoruz. 19:10 civarında Taşkent’e varıp otelimize check-in yaptıktan sonra akşam yemeğine kadar serbestiz.

10. gün – 3 Eylül : Taşkent
Taşkent şehir turumuz iki kısımdan oluşuyor. İlk kısımda gezeceğimiz “eski taşkent”’te “Khazret-Imam” mimari kompleksini ( İmam Kaffal al-shashi Mozolesi, Barak-Han Medresesi, Tellya Sheikh Medresesi, Mui-Mübarek Medresesi, Juma Camiini ve İmam İsmail al-Bukhari heykel’ini içinde barındırmaktadır), Hadra meydanı ve Kukldaş Medresesi ile Chorsu pazarı bulunmaktadır. Şehrin Avrupai kısmı olarak tabir edilen “yeni Taşkent”’te ise Amir Timur Meydanı, Tiyatro meydanı, Özgürlük Meydanı, Baskı dönemi kurbanlarını anmak için inşaa edilen Cesaret Anıtı’nı göreceğiz. Turun ardından serbest zamanınızda şehri turlayabilir, çayhanelerde yorgunluğunuzu atabilir ya da doğrudan otele geçebilirsiniz.Gece yarısı alana transfer oluyoruz.

11. gün – 4 Eylül: Taşkent
Sabah havaalanına transfer edilip 02.40 TK 0371 Uçuşuyla Taşkent’ten ayrılıyoruz. Sabah 05.45 de İstanbul’dayız.

Tur Fiyatı: 3400 USD / (11,973 TL)
**** Vade farksız 5 taksit olanağı ****

Fiyata Dahil Olanlar:
THY ekonomik sınıf uçuş bileti
4 yıldız otel konaklama
İç uçuşlar
Tren biletleri
Tüm yemekler
Tüm transferler
Tüm turlar
Türkçe rehberlik
Seyahat sigortası
Fiyata Dahil Olmayanlar:
Yemeklerdeki içecekler
Vize ücretleri
Ekstra turlar.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial