Lavanta Zamanı Güney Fransa / (06-10 Temmuz 2018 )

Home  >>  Yurtdışı Turlar  >>  Lavanta Zamanı Güney Fransa / (06-10 Temmuz 2018 )

Lavanta Zamanı Güney Fransa / (06-10 Temmuz 2018 )

1.Gün 06 Temmuz 2018 İstanbul – Marsilya – Forcalquier
THY TK1365 sefer sayılı uçuşu ile saat 08.25’te Marsilya’ya hareket ediyoruz. Şehre inişimiz yerel saate göre 11.10’dur. Marsilya panoramik şehir turumuza başlıyoruz. Fransa’nın, başkent Paris’ten sonra 2. büyük kenti Marsilya’dır. Notre Dame de la Garde Kilisesi şehrin en tanınmış sembolüdür. 12,5 metrelik çan kulesi ile tepesinde bulunan 41 metrelik çan kulesi kiliseye anıtsal bir hayranlık kazandırmaktadır. Panoramik şehir turunun ardından Forcalquier’e doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık bir saat sürecek yolculuğumuzun ardından otelimize yerleşiyoruz. Otelimizde dinlenme, ardından akşam yemeğimiz için buluşuyoruz.Konaklamamız ve akşam yemeğimiz otelimizde olacaktır.

2.Gün 07 Temmuz 2018 Forcalquier – Sault
Kahvaltımızın ardından keyifli bir yolculuk ile Sault’a ulaşacağız. Sault, Marsilya’ya yaklaşık 50 km uzaklıktaki tarihi bir köydür. Tarihin ilk çağlarından bu yana Sault’ta yerleşim hep olmuştur. Şu andaki nüfusu yaklaşık 1500 kişidir. Ancak her yıl bu küçük tarihi ve lavanta kokulu köye binlerce turist gelmektedir. Bu köy tam bir lavanta cennetidir. Doğal güzelliğini, hatta ekonomisinin ciddi bir bölümünü lavantaya borçludur. Alplerin eteğinde yüksek bir tepeye kurulmuş köyün etrafındaki düz ovaların çoğu lavanta tarlalarıyla çevrilidir. Ve burada bulunacağımız Temmuz ayı ise tam da lavantaların en güzel seyirlik zamanını gelen ziyaretçilerine sunduğu zamandır. Göz alabildiğince uzanan mor lavantalar görsel bir şölen sunmaktadır. Konaklamamız otelimizde olacaktır.

3.gün 08 Temmuz 2018 Gordes – Les Baux – Saint Remmy
Kahvaltımızın ardından otelden çıkış işlemlerimizi yapıyoruz. Bu programın her geçen gününde lavanta kokuları bizleri biraz daha etkisi altına alacak.Gordes, Fransa’nın Provance bölgesinde kurulmuş olan şirin bir köydür. Tamamen taştan yapılmış mimarisi ile kayalık bir tepenin üzerine kurulmuş olan bu şehir her yıl on binlerce ziyaretçinin akınına uğramaktadır. Gordes’e varışımız sonrası Provance’nin en ünlü manastırı olan Abbaya Notre Dame de Senanque Manastırı’nı ziyaret ediyoruz. Bu manastır 12.yüzyılda yapılmış ve bahçesinde muhteşem bir lavanta bahçesi bulunmaktadır. Kasaba ve manastır gezimizi tamamladıktan sonra Lavanta Müzesi’ni geziyoruz. Les Baux’a varışımız sonrası onlarca sanatçıya ilham kaynağı olmuş bu şehir bizleri de etkisi altına alıyor. Kasaba UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır. En önemli yeri Chateau des Baux’dır. Kasaba gezimiz sonrası ışık oyunlarının sergilendiği eski bir taş ocağı olan Carrières de Lumières’i ziyaret ediyoruz. Burası Baux şatosu için kireç taşı çıkarmak üzere oyulmuş ama 1935 yılında ekonomik nedenlerle kapatılmış. 1959 yılında ünlü Fransız film yönetmeni Jean Cocteau bu muhteşem mekanı keşfetmiş “Orfe’nin Vasiyeti” adlı filmini burada çekmiş.1977 yılında Joseph Svoboda tarafından duvarlara yansıtma yapılarak yeni bir ortam yaratma anlamına gelen “scenography” tekniğiyle mekanın kullanımı günümüze kadar bir çok gösteriye ev sahipliği yapmış.Bu gün ise bu madende dev duvarlara farklı festivallerde rengarenk ışıklar yansıtılarak bir ışık festivali teması oluşturulmuş ve her yıl bu ışık gösterisini izlemek için bu bölgeye binlerce ziyaretçi gelmektedir.Konaklamamız ve akşam yemeğimiz (Chateu De Roussan) otelimizde olacaktır.

4. Gün 09 Temmuz 2018 Van Gogh – Arles
Kahvaltımızı otelimizde alıyoruz. Bugün tam günümüz ünlü Hollandalı ressam Van Gogh’un bu bölgede bıraktığı ayak izlerini takip ederek sanatını keşfetmek olacak. Kahvaltı sonrasında Arles’e yolculuğumuz başlıyor. Bu şehrin en önemli özelliklerinden birisi de ünlü ressam Van Gogh’un hayatında ve sanatında önemli bir yere sahip olmasıdır. Ünlü ressam burada yaşamının çalkantılı bir döneminde 2 yıl yaşamıştır. Van Gogh, ruhi bir bunalım sonucu sol kulağını burada kesmiştir.
Arles’e varışımızın ardından Van Gogh’un eserlerini ve hayatını öğreneceğimiz müzeyi geziyoruz. Ünlü ressamın da resmettiği ve hastalığı sırasında da bir dönem kaldığı Espace Van Gogh Müzesi gezimiz sonrası Roma döneminden kalan arenayı keşfedeceğiz.Batı dünyası sanat tarihinin en tanınmış ve şahsiyetli isimlerinden ünlü ressam Vincent Van Gogh, 1888 yılında kendi rızasıyla Saint Remy Provence’da bulunan bir akıl hastanesine yatmıştır. Bu günlerini “Bazen tarif edilemez ıstırap halleri, bazen zamanın perdesi ile olayların talihsizliğinin bir anlığına parçalandığı zamanlar” diye yazmıştır.Konaklamamız otelimizde olacaktır.

5.Gün 10 Temmuz 2018 Aix en Provence – Marsilya – İstanbul
Otelimizden çıkış işlemlerini yaptıktan sonra rotamızı Aix en Provence’a çeviriyoruz. Burası, Marsilya’nın 30 km kuzeyinde, denize kıyısı olmayan tipik bir Akdeniz kentidir. Ama, buranın bir diğer özelliği “kaplıca” larıdır. Öte yandan, yine bu şehrin en büyük özelliği, burada bulunan 4 üniversite nedeniyle, genç nüfusun yoğunluğudur.Akdeniz ikliminin egemen olduğu, sıcak iklim şartlarının hüküm sürdüğü bu şehir, Galya bölgesinde, Romalılar tarafından ilk kurulan şehirdir. Romalılar, buradaki yerleşim yerini, MÖ.126 yılında “Sextiae” ismiyle kurmuşlardır.İklimin elverişli olması nedeniyle, bu bölge Fransa’nın zeytin üretim merkezidir.Şehir turumuzdan sonra Fransa’nın dünyaya armağan ettiği ünlü ressam Paul Cezanne’nın hayatına adanmış ünlü Cezanne Müzesi’ni gezeceğiz. Cezanne, Aix ‘de doğmuş, büyümüş ve 40 yaşlarında tekrar doğduğu bu topraklara geri dönmüştür. Paris’te 30 yıl boyunca Post-Empresyonizmin doğumunun önemli bir figürüydü ve hem Matisse hem de Picasso “Cézanne hepimizin babası” olarak ona duydukları hayranlığı belirtmişlerdir.
Müze gezimiz sonrası havaalanına transferimizi gerçekleştiriyoruz. Marsilya Havaalanı’na varıyoruz. THY TK1368 sefer sayılı uçuş ile saat 17.50’de İstanbul’a hareket ediyoruz. İstanbul’a varışımız yerel saat ile 21.55’te olacaktır.

Fiyata Dahil Olanlar:
• Tüm uluslararası uçuşlar
• Belirtilen tüm transferler
– Belirtilen şehirlerde ve otellerde ( ve benzerleri ) konaklama.
• Programda belirtilen turlar.
• Türkçe rehberlik
• Zorunlu seyahat sigortası
Fiyata Dahil Olmayanlar:
• Fransa vizesi
• Öğle yemekleri.
• Programda belirtilmeyen turlar.

image_pdfPDFimage_printPrint