Özbekistan- Türkmenistan / 15-26 Eylül 2018

Home  >>  Yurtdışı Turlar  >>  Özbekistan- Türkmenistan / 15-26 Eylül 2018

Özbekistan- Türkmenistan / 15-26 Eylül 2018

Belki sadece çölde bir lav çukurunun yanında gecelemek bile bu tura gitmek için önemli bir neden. Ancak elbette bununla yetinmeyeceğiz.
Selçuklu başkentinden, Unesco dünya mirası listesinde yer alan bir çok eseri göreceğiz. Öyküleri Buhara ve Semerkant’da geçen bir çok kitabı anmadan geçemeyeceğiz. Elbette çöllerin nehirlere kavuşmasından oluşan doğal güzelliklerde bu gezinin sosu olacak.

1.gün – 15-16 Eylül 2018 Istanbul -Ashgabat
15 Eylül 20:05 deparlı TK 322 nolu uçuşumuz ile 16 Eylül 2018 sabah 01:55’de Ashgabat’a varıyoruz. Otele transfer, check-in ve kahtvaltının artından kısa bir mola veriyoruz.
Şehir turunda Ertuğrul Gazi Camisini, Bağımsızlık Parkını, Tarafsızık Kemerini, Ulusal Müzeyi, Nissa (UNESCO) ve Türkmenbaşı Camisini-Mozelesini göreceğiz.

2. gün -17 Eylül 2018  Ashgabat – Mary – Ashgabat
Kahvaltımızın ardından 09:50 uçuşumuzla Mary’e ( Merv )geçmek üzere havaalanına transfer oluyoruz. 10:30’da şehre vardıktan sonra UNESCO dünya mirasları arasında olan Antik Merv Şehri’ni göreceğiz. Hazır Merv bölgesinde Tarih Müzesini gördükten sonra Ashgabat’a dönmek üzere havaalanına hareket ediyoruz. 19:00’da Ashgabat uçuşu. 40 dakika süren uçuşumuzun ardından otelimize geri dönüyoruz.

3. gün – 18 Eylül 2018 Ashgabat – Darvaza

Kahvaltıdan sonra Ashgabat şehir turumuza kaldığı yerden devam ediyoruz. Bugünkü turda Anau Camiisi kalıntıları, özel Ahalteke ahırlarını ve Halı Müzesini de göreceğiz. Öğlen yemeğinden sonra Darwaza’ya karayolu üzerinden hareket ediyoruz. Yerbent Türkmen köyünde fotoğraf çekmek ve gezmek için kısa bir mola veriyoruz. Darvaza’ya vardıktan sonra çöl boyunca ilerleyip ateş çukurunu göreceğiz. Akşam yemeğinde mangal yaptıktan sonra konaklamayı çadırlarda yapacağız.

4. gün -19 Eylül 2018  Darwaza – Hive
Bugünkü turumuz sabah erkenden Köhne Ürgenç’e hareket ile başlıyor. Harezmşahlar Devletinin eski başkenti olan harabeler 2005 yılında UNESCO dünya mirasları arasına girmiştir. Sınır kapısına hareket. Sınırdaki öğlen yemeğinin ardından hive’ye hareket (her koşulda 16:00’dan önce). Otelde check-in’den sonra konaklama.

5. gün -20 Eylül 2018  Hive
Kahvaltının ardından eski Hive’ye – “iç bölge” olarak da bilinen Itchan Kala’ya- hareket ediyoruz. Orta Asya’nın en büyük açık hava müzesine ev sahipliği yapan Itchan Kala şu eserlere ev sahipliği yapmaktadır: Ata Darbaza, Kunya Ark, Muhammed Rahim Han Medresesi, Muhammed Amin Han Medresesi, Kalta Minor Minaresi, Jome Camii ve Minaresi, İslam Hoca Medresesi, Seyid Alaaddin Mozelesi, Pehlivan Mahmut Mozelesi, Son Hive Hanı Allakulikhan’ın Medresesi , 40 cariyelik haremin bulunduğu Taş Avlu Sarayı, Kervansaray ve Tim Allakilikhan.

6. gün -21 Eylül 2018 Hive – Buhara
Güne kızıl kum çölünden Buhara’ya uzanan 475 kmlik bir araç yolculuğu ile başlıyoruz. Yolda 2,540 km’ye ulaşan uzunluğu ile Orta Asya’nın en uzun nehri Amu Derya’yı (Ceyhun Nehri olarak da bilinir) görmek üzere kısa bir mola veriyoruz. Akşamüstü civarı otelimize varıp gecenin geri kalanı boyunca serbestiz.

7. gün -22 Eylül 2018 Buhara
Kahvaltımızın ardından Buhara şehir turumuza başlıyoruz. Bu turda Samaniler Mozelesini, Chasma -Ayub Mozolesi, Bolo-Haus Camiisi, Ark Kalesi, Minorai-Kalon ve Poi-Kalon Camiisi, Miri-Arab Medresesi, Toki Zargaro, Kosh Medresesi (Uluğbey ve Abdülazizhan), Magoki-Attori Camii ve Lyabi – Hause ansemblesini göreceğiz. Yoğun geçen şehir turunun yorgunluğunu biraz alışveriş yaparak atmak için Buhara’nın pazar bölgesi olan üç ticaret kubbesine (kapalaı çarşı olarak da bilinir) devam ediyoruz. Zamanında Özbekistan’ın ticari merkezlerinden biri olan Buhara’dan beklenileceği üzere son derece geniş bir ürün yelpazesi var. Ziyaretçiler hediyelik magnetlerden yumuşak konçlu çizmelere, baharatlardan meşhur Buhara kilimlerine kadar pek çok ürün alabilir.Akşam yemeğini Nadir Divanbeyi Medresesi’nde Folklör gösterisi eşliğinde.

8. gün -23 Eylül 2018 Buhara -Semerkant
Bugün Semerkant’a doğru yola çıkıyoruz.. Semerkant’a vardıktan sonra otelimize check-in yapıyoruz ve günün geri kalanında serbestiz.

9. gün 24 Eylül 2018 Semerkand – Shahrisabz- Semerkand
Semerkandan hareket günübirlik Shahrisabz turu. Eskiden Keş veya Kiş olarak bilinen geçici olarak antik Nautaca ile tanımlanan Şehr-i-Sebz, Orta Asya’nın en eski şehirlerinden biridir. 2,700 yıl önce kurulmuştur. Adı modern çağda resmi olarak Şehr-i-Sebz olarak değiştirilmiştir.Şehr-i-Sebz’in tarihi alanları, 2000 yılında UNESCO tarafından bir Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir .

10. gün – 25 Eylül 2018 Semerkand
Kahvaltının ardından Semerkant turumuz başlıyor. Bugün göreceğimiz yerlerin arasında Gur-Emir Mozolesi (Tamerlan’ın Mezarı), Ruhabad Mozolesi, şehrin merkezi sayılan Registan Meydanı, Bibi – Hanum Camii, Siyab doğu pazarı, Shakhi-Zinda Nekropolisi, Ulubey Gözlemevi ve St. Daniel olarak da bilinen Khodja Doniyor’un Mozolesi var.

11. gün – 26 Eylül 2018 Istanbul
05;35 Tk 373 nolu uçuşu ile Istanbul’a hareket Sabah. 08.40 İstanbul’dayız.

Tur Fiyatı: İki kişilik odada kişi başı fiyatı: 3350 USD (22,601 TL)
Tek kişi farkı: 370 USD (22,736 TL)
(*Ödemenin yapıldığı gün TCMB döviz kurundan hesaplanır)

**** Vade farksız 5 taksit olanağı ****

Fiyata Dahil Olanlar:
THY ekonomi sınıfı Istanbul-Aşkaabat ve Semerkand -Istanbul uçak bileti
Ashgabat – Mary – Ashgabat iç hat ekonomi sınıfı uçak bileti
4 yıldız otel konaklama
Türkmenistan ve Özbekistan visa desteği
Tüm akşam yemekleri
Türkmenistandaki öğle yemekleri
Tüm transferler
Tüm turlar
Türkçe rehberlik
Seyahat sigortası

Oteller :
Ashgabat Grand Turkmen
Darvaza Çadır
Khiva Asia Khiva
Bukhara Asia Bukhara
Samarkand Grand Samarkand Superior
*Rezervasyon aşamasında yer durumuna göre değişiklik gösterebilir

*Grup için minimum sayı 10 maksimum 20 kişidir.
*Harcamalarınız için EURO yerine USD nakit getirmenizi tavsiye ediyoruz. ATM’lerden nakit çekimi Özbekistan’da çok zor Türkmenistan’da imkansız.
*Türkmenistandaki acenta görevlileri kayıt için pasaportunuzu bir kaç saat alabilir

Fiyata Dahil Olmayanlar:
Müze ve ören yerlerinde fotoğraf ve video çekim ücreti
Özbekistanda’ki öğle yemekleri
Yemeklerdeki içecekler
Rehber ve şöför bahşişleri
Vize ücretleri
Türkmenistan giriş harcı 25$
Ekstra Tur yoktur.

image_pdfPDFimage_printPrint