Sonbaharda Hindistan (24 Kasım -5 Aralık 2017)

Sonbaharda Hindistan (24 Kasım -5 Aralık 2017)

1.GÜN – 24 Kasım 2017 Cuma – Delhiye Varış – TK 716 (05:10 )
Hindistan’a hoş geldiniz! Bu ülkede misafirperverlik bir yaşam biçimidir; geleneklerle bezenmiş kültürü ve müzik ve dans ile yaşayan bir tarihi vardır. Havaalanında karşılanıp havaalanın dinlenme alanına bir duş alıp üstümüzü değiştirmek için transfer olduktan sonra kahvaltı ediyoruz.Kahvaltının ardından Varanasi’ye uçmak üzere iç uçuşlar terminaline gidiyoruz. VARANASİ – AI 406 (10:25/11:50).Ruhsal aydınlanmanın şehri ve büyüleyici tarihi ile Hindistan’ın en eski şehirlerinden biri olan Varanasi’ye varıyoruz. Vardığımızda otele transfer edilip öğlen yemeği yiyoruz. Günün geri kalanında otel hizmetlerinden yararlanıp rahatlamakta serbestiz. Akşamüstünde bir çeşit nehir ayini olan Ganga Aarti’yi izlemek üzere Ganj nehrinin kıyısına gidiyoruz. Otele dönüş ve akşam yemeği.

2.GÜN – 25 Kasım 2017 Cumartesi – VARANASİ
Güne erkenden Hindistan’ın en kutsal nehri olan Ganj Nehri’nde bir tekne turu ile başlıyoruz. Ordan Bharatmata ve Vishwanath Tapınaklarını dışarıdan olmak üzere ziyaret ediyoruz. Otelimizde yaptığımız doyurucu bir kahvaltının ardından Budha’nın ilk vaazını verdiği Sarnath’a – Varanasi yakınındaki ufak bir kasabaya gidiyoruz. Burada Dhamek Stupa’sını, Ashoka Sütunu’nu, Chaukhani Stupa’sını, Arkeoloji Müzesi’ni ve Mulgandhakuti Vihara’yı göreceğiz. Turun ardından huzurlu bir uyku için otelimize geri dönüyoruz.

3.GÜN – 26 Kasım 2017 Pazar – KHAJURAHO – 9W 2423 (12:40/13:35)
Kahvaltının ardından otelden ayrılıp Madya Pradesh’te bulunan ve Hindistan’ın orta çağ tapınaklarının en iyi örneklerini bulunduran Khajuraho’ya uçuyoruz. Şehre varır varmaz otelimize transfer oluyoruz. Öğlen yemeğinin ardından Doğu Grubu Tapınaklarını görmek üzere yola çıkıyoruz. -Parshvanat, Adinath ve Shantinath. UNESCO Dünya Mirasları arasında olan bu tapınaklar, nesiller boyunca insanları dahiyane mimarisi, çetrefilli oymaları ve en çok da erotik heykelleri ile kendine hayran bırakmıştır. Tur sonunda otele dönüyoruz.

4.GÜN- 27 Kasım 2017 Pazartesi – JHANSI – 180 Kmlik kara yolculuğu (08:00)
Kahvaltının ardından Jhansi’ye kara yolu üzerinden hareket ediyoruz. Yolumuzun üstünde Orccha’ya uğrayacağız. Orchha, şehrin her kesimiyle tarih kavramını tekrar canlandırıyor. Üstüm Mughal mimarisinin canlı bir örneği olan anıtlar zengin geçmişlerine dair ufak da olsa fikir edinmemizi sağlıyor. Burada Orchha Şato Kompleksi ve Tapınakları göreceğiz. Turumuzun sonunda Agra’ya yapacağımız tren yolculuğuna başlamak için Jhansi’ye devam eiyoruz.
-AGRA-SHATABDI EXPRESS (18:40/21:10)
Agra’ya vardıktan sonra otelimize yerleşiyoruz. Yamuna ırmağının kıyısına kurulu şehir aynı zamanda Taj’ın şehri olarak da bilinir.

5.GÜN – 28 Kasım 2016 Salı – JAİPUR -245 Kmlik kara yolculuğu (15:00)
Bugünkü Agra turumuza Taj Mahalı ziyaret ederek başlıyoruz. 17. yy’da Mughal İmparatoru Şah Cihan tarafından beyaz mermerden inşaa ettirilen Dünya Mirası yapı, Yamuna Nehri’nin dibinde göz kamaştırıcı bir biçimde yükselmektedir. Burdan sonra başka bir Dünya Mirası olan Agra Kalesi’ni görecğiz. Kırmızı kumtaşınan inşaa edilen kale, Hindistan’ın en iyi Mughal kalelerinden biri olmasının yanısıra mermer kakma işleri ile de ünlüdür. Mermer fabrikası gezmeden turun bitmesi düşünülemezdi. Burada el yapımı mermer kakmaların yapılma sürecini göreceğiz.
Rajastan’da bulunan ve Pembe Şehir olarak bilinen Jaipur’a gitme vakti. Şehre vardıktan sonra otelimize yerleşiyoruz.

6.GÜN – 29 Kasım 2016 Çarşamba – JAİPUR
Hint kültür ve geleneklerini içinde en fazla barındıran güzel şehir Jaipur’da uyanıyoruz. Oteldeki kahvaltımızın ardınan tura başlıyoruz. Hawa Mahal’ı ziyaret edeceğiz – kelimenin tam anlamıyla “Rüzgarların Sarayı” olarak bilinen saray kırmızı ve pembe kumtaşından inşaa edilmiştir. 18. yüzyılda inşaa edilen yapının amacı perdeli bir duvar sistemi ile kraliyet ailesi mensubu kadınların sokak festivallerini görünmeden izleyebilmesiydi. Hawa Mahal’dan sonra Amer Kalesi’ni görüyoruz – soluk sarı ve pembe kumtaşları ile beraber mermer ilaveler ile kraliyet mimarisinin kusursuz bir örneği. 16. yy’da bir yamaca inşaa edilen saraya keyifli bir fil yolculuğu, ya da arazi araçları ile çıkabiliriz. Sıradaki hedefimiz Şehir Sarayı – Pembe şehrin merkezinde bulunan saray 18. yy’da kırmızı ve pembe kum taşları kullanılarak inşa edilmiş, ve kompleks yapısı ile geniş bir alana yayılmıştır. Şehir Saray’ının hemen yanında ise 18. yy’da astronomik hesaplamalar için inşa edilen gözlem evi Jantar Mantar bulunmaktadır – Yine bir Dünya Mirası Olan gözlemevi, alışılagelmişin dışında formlara sahip devasa heykellerden oluşan koleksiyonundan dolayı ilginç bir uğrak noktası. Akşamüstünde Yerel Pazar’ı gezeceğiz.Muhteşem bir günün ardından, Thali usulü akşam yemeği yeyip yerel dans gösterisini izleyeceğiz.

7.GÜN – 30 Kasım 2016 Perşembe – PUSHKAR – 142 Kmlik kara yolculuğu (08:30)
Sabah Pushkar’a doğru yola çıkıyoruz -Pushkar Gölünün kıyısında bulunan köy, hindu hac mekanları arasında en önemli yerlerden biridir ve 52 yıkanma ghat’i ve 400 mavi tapınağı vardır.
Pushkar’a vardığımızda Brahma Tapınağının yanısıra diğer tapınakları ve Pushkar Gölü’nü göreceğiz.

8.GÜN -1  Aralık 2017 Cuma – UDAİPUR – 286 Kmlik kara yolculuğu (08:00)
Sabah kahvaltımızın ardından 8 numaralı Ulusal Otoban üzerinden göllerin şehri Udaipur’a varıyoruz! Romantik atmosferi ile Udaipur’un Hindistan’da eşi benzeri yok. Tekne turlarının sakinliği, antik pazarlar, canlı sanat etkinlikleri ile şehir yeni yılı kutlamak için mükemmel bir secim. Udaipur’a varıp otelimize yerleştikten sonra günün geri kalanı boyunca serbestiz! Akşamüzeri Pichola Gölü’nde tekne gezisi eğlenceli olabilir. TEKNE TURLARI GÖLDEKİ SU SEVİYESİNE BAĞLI OLARAK DEĞİŞİKLİK GÖSTEREBİLİR
Otele dönüş

9.GÜN – 2  Aralık 2017 Cumartesi – UDAİPUR
Şehir turumuz Jagdish Tapınağı ile başlıyor – şehrin ortasında bulanan hindu tapınağı 17. yy’da yüksek bir teras üzerine inşaa edilmiştir. Ordan Udaipur’un büyüleyici Şehir sarayı’na doğru devam ediyoruz. -Rajasthan’ın en büyük sarayıdır ve duvarları 244m uzunluğunda olup 30.4m yüksekliktedir. Saheliyon ki Bari’yi ziyaret ediyoruz – birebir çevirisiyle “Bakirelerin Avlusu” şehrin kuzey kesiminde yer alan bir bahçedir. Önemli uğrak yerleri rasında kulubeler, lotus havuzu ve mermer fil yapılarıdır. Öğlen yemeğinin ardından Rankpur Tapınağı’na gidiyoruz – Bu meşhur Janist tapınağı Udaipur şehrinin 90 kilomete kadar uzağındadır. Üç katlı mermer yapı, aşırı detaylı oyma işçiliğinden ötürü taş üzerine yazılmış bir şiir olarak da bilinir. Ziyaretimizin sonunda otelimize dönüp serbest zamanın tadını çıkarıyoruz.

10. GÜN – 3 Aralık 2017 Pazar – DELHİ – 9W 708 (12:45/13:55)
Kahvaltının ardından Hindistan’ın başkenti Delhi’ye uçmak üzere hava alanına transfer oluyoruz. Vardığımızda hiç vakit kaybetmeden turumuza Qutub Minaresi’ni ziyaret ediyoruz- Dünya mirasları arasında olan minare, Dünya’nın en uzun tuğla minaresi olarak da bilinir. Delhi sultanlığı tarafından inşa edilmiştir. Akşamüstü Lotus Tapınağı’na gidiyoruz -Tapınma evi Bahai, çiçeğe benzeyen mimari yapısı ile bilinir. Turun ardından akşam yemeği için otelimize dönüyoruz.

11.GÜN – 4 Aralık 2017 Pazartesi – DELHİ
Bu son günümüzde Delhi’nin derinliklerinde kayboluyoruz. İlk başta Eski Delhi’de başlayan turumuzda Jama Mescidi’ni ziyaret ediyoruz – Hindistan’ın en büyük camilerinden biri olan mescid 17. yy’da Şah Cihan tarafınd inşaa ettirilmiştir ve Eski Delhi’nin keşmekeşi içerisinde dingin bi vaha niteliği taşır. Hemen ardınadn Kızıl Kale’yi görüyoruz – Yine Şah Cihan tarafından 1648 yılında inşaa ettirilen kale, 1857 yılına kadar 200 yıldan fazla bir süre Mughal’lara ev sahipliği yapmıştır. Kırmızı kumtaşından inşaa edilen kale, Mughal yaratıcılığının gözbebeği sayılır. Kale ziyareti sonrasında ise bizi Chandni Chowk bekliyor. “Ayışığı sarayı” anlamına gelen Chandni Chowk Hindistan’ın en eski ve kalabalık pazarlarından biridir. Dar pazar tezgahları arasında ortaçağ usulü alışverişi deneyimleyebileceğiz. Eski Delhi’deki alışveriş maceramızdan sonra Hümayun Türbesi’ne gidiyoruz -16. yy ortalarında inşaa edilen mezar Pers ve Mughal mimarisini birleştirmesinin yanında Tac Mahal’den de ciddi ilham almıştır ve Hindistan’daki ilk bahçe mezardır. Gerçekten gezilmesi gereken bir yer! Burdan 1. Dünya Savaşında hayatını kaybeden 82.000 askerin anısına inşa edilen Hint Kapısı’na geçiyoruz. Şimdi Rashtrapati Bhavan’ın önünden geçiyoruz- Hindistan Cumhurbaşkanının oturduğu villa, pek çok nefes kesici manzaraya ev sahipliği yapmaktadır. Villanın içinde devasa başkanlık bahçelerine, geniş açık alanlara, koruma lojmanından ahırlara kadar ihtiyaç duyulabilecek her türlü servis mevcuttur. Turumuzun son uğrak noktası Lakshmi Narayan Tapınağı – aynı zmanda Birla Mandir olarak da bilinen tapınak Şehrin ana tapınaklarından biridir ve Lakshmi (bereket tanrıçası) ile Narayana’ya (koruyucu) adanmıştır. Sanayi devi Baldeo Das Birla tarafından 7.5 akrelik bir alanda kurulu tapınakta pek çok sunak, bahçe ve geeta bhawan (bir çeşit ibadet alanı) bulunur.
Şehir turunun ardından akşam yemeği için otele dönüyoruz. Gece geç saatte hava alanına transfer olup İstanbul’a uçuyoruz.

12.GÜN- 5 Aralık 2017 Salı – DELHİDEN AYRILIŞ – TK 717 (06:45)

Tur Fiyatı: 3670 USD / (13,473 TL)
Tek kişilk oda farkı: 900 USD / (3,304 TL)
****  Vade farksız 5 taksit olanağı  ****

Fiyata Dahil Olanlar:

THY İstanbul -Delhi -İstanbul ekonomik sınıf biletleri
Delhi- Varanasi – Khajuharo / Udaipur-Delhi iç hat uçuş biletleri
11 Kahvaltı – 10 Akşam yemeği
Programda belirtilen tüm ören yeri ve müzelere giriş ücreti
Jhansi -Agra tren bileti
Programda belirtilen tüm turlar.
Yılbaşı gecesi yemeği
4-5 yıldız otel konaklama.
Tüm Transferler
Türkçe rehberlik.
Birinci gün hava alanında aktarma sürecinde otel ve kahvaltı.
Seyahat Sigortası

Dahil Olmayanlar :
Öğle yemekleri
Yemeklerdeki içecekler
Kişisel harcamalar.
Programda yer almayan tur ve transferler.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial